همكاری ایران و ژاپن در برنامه توان افزایی زنان روستایی در محدوده دریاچه ارومیه

کد مطلب: 423529  |  تاريخ: دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵  |  ساعت: ۱۱:۴۸


ابتكار خبر داد:

همكاری ایران و ژاپن در برنامه توان افزایی زنان روستایی در محدوده دریاچه ارومیه

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از همكاری ایران و ژاپن در اجرای برنامه توان افزایی زنان روستایی در محدوده دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: براساس این توافق زنان روستایی در یك برنامه آموزشی توان افزایی در كشاورزی پایدار ایفای نقش می كنند.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل ازایرنا، معصومه ابتكار روز دوشنبه در نخستین سمینار مشترك ایران و ژاپن كه با عنوان زنان، صلح و توسعه پایدار برگزار شد، افزود: این برنامه با همكاری وزارت جهاد كشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و دولت ژاپن با هدف اجرای ساز و كارهای مبتنی بر تغییر اقلیم انجام می شود.
وی ادامه داد: در این برنامه زنان روستایی با تشكیل صندوق های خود و آموزش توان افزایی در زمینه مشاغل جایگزین و كشاورزی پایدار نقش مهمی در بهبود و احیای دریاچه ارومیه ایفا می كنند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: بعد از تصویب اهداف برنامه توسعه پایدار در سطح جهانی هدف پنجم این برنامه توجه ویژه به زنان است.
ابتكار به توجه دولت یازدهم به موضوع محیط زیست اشاره كرد، اظهارداشت:دولت یازدهم از ابتدا رویكرد جدی به محیط زیست داشته است و در همین زمینه برنامه های خوبی برای بهبود شرایط و افزایش نقظ زنان در حفاظت محیط زیست تدوین كرد.
وی توجه به محیط زیست را به عنوان یكی از راهبردهای دولت یازدهم ذكر كرد و اظهارداشت: علاوه بر تفاهم نامه خوبی كه در این زمینه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری داریم چند برنامه اجرایی موفق هم انجام دادیم كه یكی از آنها با همكاری دولت ژاپن بوده است.
وی از بهبود وضعیت دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: سطح آب این دریاچه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 سانتی متر افزایش یافته و مساحت آن هم 5 برابر شده است.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: با بارندگی های خوبی كه در شمال غرب ایران داشتیم و اقدامات خوب دولت در زمینه تامین حقـآبه دریاچه ارومیه، لایروبی، بازكردن مسیل های منتهی به این دریاچه و اصلاح الگوی كشت و تغییر شیوه های آبیاری در كشاورزی در حوزه ارومیه شاهد بهبود وضعیت دریاچه ارومیه هستیم به نحوی كه حداقل 40 سانتی متر تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش یافته است و مساحت آن هم پنج برابر شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این تحقق وعده ای است كه البته با لطف خدا و بارش ها و همچنین تلاش دولت و مردم و به ویژه زنان محقق شد.
ابتكار ادامه داد: ما می توانیم در كنار همه اهداف و شعارها برای نقش زنان در توسعه پایدار اعلام كنیم كه دولت دستاورد عملی هم داشته است و البته این روند ادامه خواهد داشت.
وی در عین حال گفت: در زمینه افزایش توان افزایی زنان برای توسعه پایدار و كارآفرینی سبز، كارهای خوبی با تشكل های كارآفرین زنان دنبال می كنیم و دوره های آموزشی در مشاغلی كه به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار كمك كند دنبال می شود.
نخستین سمینار مشترك ایران و ژاپن با عنوان «زنان، صلح و توسعه پایدار» امروز با حضور آكیه آبه همسر نخست وزیر ژاپن، سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه، معصومه ابتكار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

کد کاربر ثبت کننده : 226


http://www.zananbaloch.ir/detail/News/423529/1

چاپ خبر