Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

بیماری های شایع در مدارس

با شروع فصل درس و مدرسه دانش آموزان ممکن است به برخی بیماری های مدرسه ای مبتلا شوند .هریک از این بیماری ها با علائم و عوارض خاص خود ،دانش آموز را برای مدتی از یادگیری و آموزش محروم می کند و علاوه بر آن اگر بیماری به موقع شناسایی و درمان نشود ممکن است عوارض جبران ناپذیری نیز به دنبال داشته باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به همین منظور آموزش بهداشت فردی به دانش آمزان و آشنایی آن ها با بیماری های شایع در مدارس-که با بازگشایی مدارس شیوع میابند و سرایت می کنند ضروری است با برخی از این بیماری ها آشنا شوید .

شپش

شپش یک حشره کوچک وانگلی است که بین موها زندگی واز خونی که از پوست سر بیرون می آید تغذیه می کند.

شپش مسری و بسیار آزاردهنده است و در دخترها بیش از پسرها دیده می شود ، شپش باعث خارش پوست سر و التهاب می شود و خارش مداوم در برخی از موارد ممکن است آسیب های پوستی و عفونت به همراه داشته باشد .شپش از طریق تماس سر منتقل می شود و برای جلوگیری از سرایت آن بهتر است دانش آموزان دختر موهای سرشان را مرتب کوتاه نگاه دارند و از

تماس مستقیم با سر همکلاسی ها در مدرسه خودداری کنند .

همچنین از شانه و گیره سر به طور اشتراکی استفاده نکنند .اگر دانش آموزی به طور مداوم سرش را می خواراند حتماً باید به پزشک مراجعه کند ودر صورت تشخیص پزشک مبنی بر ابتلای وی به پزشک روش های درمانی را به طور منظم به کار بندد .

سرماخوردگی

یکی از بیماری های شایع دانش آموزان سرماخوردگی است سرماخوردگی نوعی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است و به گفته کارشناسان بهداشتی حدود 200 نوع ویروس عامل این بیماری است محیط های سربسته و شلوغ احتمال ابتلا به سرماخوردگی را بیشتر می کند .احتقان بینی ، التهاب سینوس ها ، عطسه ، سردرد ،گلودرد ، آب ریزش بینی ، تب و لرز و دردهای عضلانی برخی از علائم سرماخوردگی است برای پیشگیری از سرماخوردگی دانش آمزان باید دست های خو را به طور مکرر بشویند و از وسایل شخصی خود استفاده کنند.همچنین چون ویروس سرماخوردگی ازطریق چشم و دهان وبینی وارد بدن می شود از مالیدن چشم و بینی خود بپرهیزند و نیز از افرادی که عطسه می کنند یا علایم سرماخوردگی در آن ها دیده می شود  فاصله بگیرند.مربیان بهداشت مدارس نیز باید از ورود دانش آموزان بیمار به مدرسه خودداری کنند.

آبله مرغان

آبله مرغان یکی از بیماری های شایع ویروسی در بین دانش آموزان است علایم آبله مرغان تب خفیف و ظاهر شدن دانه های روی بدن دانش آموزان است در برخی از موارد دانه های آبکی است که درشت می شود و سپس می ترکد . این دانه ابتدا روی صورت و گردن پس از آن روی سر و سایر اعضای بدن مشاهده می شود دورۀ کمون این بیماری 10 روز است اگر دانش آموزان محل دانه ها را نخاراند جای دانه ها روی پوست باقی نمی ماند معمولاً برای رفع خارش از داروهای ضد خارش استفاده می شود پزشکان توصیه می کند که برای چرک نکردن دانه ها و جوش ها روزانه حمام کنند و ناخن هایشان را بگیرند .

اوریون

این هریک بیماری ویروسی است که از طریق بزاق با ترشحات حلق  فرد آلوده وارد حلق فرد سالم می شودوخود رابه غده بزاقی بنا گوش می رساند ودر آنها رشد می کند. بی اشتهایی، تب، درد عضلانی والتهاب غدد بناگوشی از علایم این بیماری است چون اوریون اغلب غدد بزاقی بنا گوشی را درگیر می کند در قدیم به این بیماری (گوشک) می گفتند. بعد از حدود یک هفته تا 10 روز تورم کاهش می یابد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: ایمیل 

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ایمیل                                                         

  3000496606: پیامک

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است .

(کانون فرهنگی زنان بلوچ )

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

انتخاب زبان

Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) English Urdu