Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

کزاز چیست؟

کزاز نوعی بیماری عفونی است که از طریق ورود نوعی باکتری به بدن ایجاد می شود، این باکتری در خاک، کودهای حیوانی و فلزات پوسیده بیشتر دیده می شود و با ورود آن به بدن، باکتری مزبور رشد و تولید سم خواهد کرد.

 

 

 

 

 

علت این بیماری چیست؟

علت این بیماری خود باکتری نیست بلکه سمی است که به محض ورود به بدن ترشح می کند. با آزاد شدن تدریجی سم در بدن انسان، گرفتگی عضلانی دردناک و شدید که علامت عمده بیماری کزاز است، بروز می کند. گرفتگی عضلانی با پیشرفت سم در بدن به تدریج گسترش می یابد و با درگیر کردن عضلات تنفسی و انسداد راه تنفس، منجر به مرگ بیماری می شود.

علائم و نشانه های آن چیست؟

گرفتگی فک، گردن و دیگر عضلات

تحریک پذیری

تب

وقتی که سم به اعصاب می رسد، عضلات صورت و فک دچار گرفتگی های شدید می شوند، همچنین گرفتگی عضلات گردن، بلع مشکل و تحرک پذیری نیز رخ می دهد.

به علاوه عضلات قفسه سینه، شکم و پشت نیز ممکن است دچار گرفتگی شوند، گرفتگی شدید عضلات تنفسی منجر به تنفس مشکل برای بیمار می گردد.

علائم و نشانه های کزاز چند روز تا چند هفته بعد از صدمه ظاهر می شود. دوره نهفتگی برای این بیماری 5 روز تا 15 هفته می باشد. میانگین دوره نهفتگی 7 روز می باشد.

علت بیماری چیست

این باکتری از طریق یک بریدگی یا زخم باز به بدن وارد می شود. اغلب این باکتری از طریق زخم سوراخ شده عمیق ناشی از اشیای تیزمانند چاقو یا ناخن، فرد را آلوده می کند. هنگامی که باکتری وارد زخم تازه عمیق می گردد. اسپورهای باکتری یک سم قدرتمند به نام ( تتانواسپاسمین) را تولید می نمایند. این سم بر عملکرد سیستم عصبی اثر می کند و باعث گرفتگی عضلانی شدید( شایع ترین علامت تتانی ) می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟

بیماری کزاز اغلب گروه هایی از جامعه که سر و کارشان با خاک و فلزات آلوده است از جمله کشاورزان و آهنگران را تهدید می کند.

همچنین نوزادانی که هنگام تولد بند نافشان با اشیای آلوده و بدون ضدعفونی کردن بریده می شود، امکان ابتلای آن ها به این بیماری وجود دارد.

چه زمانی به درمان نیازمندیم؟

در زخم های سطحی و تمیز، سابقه واکسیناسیون بیمار بررسی می شود. اگر از آخرین نوبت تزریق واکسن کمتر از 10 سال سپری باشد، هیچ اقدامی انجام نمی شود و اگر بیش از 10 سال باشد، واکسن تزریق می شود.

در زخم های عمیق و کثیف، اگر سابقه واکسیناسیون بیش از 5 سال باشد، واکسن تزریق می شود.

به افرادی هم سابقه واکسیناسیون کزاز ندارند یا از وضعیت واکسیناسیون خود مطمئن نیستند، هر نوع زخمی (چه سطحی و چه عمیق ) که داشته باشند، بدون استثنا واکسن زده می شود.

تهیه و تنظیم: حاج پروین ریگی گلابی

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید: ایمیل 

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ایمیل                                                         

  3000496606: پیامک

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است .

(کانون فرهنگی زنان بلوچ )

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

انتخاب زبان

Arabic Azerbaijani Chinese (Simplified) English Urdu