وبسایت خبری
امروز: یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده در شهرستان راسک برگزار شد
اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .

به گزارش خبرنگاری پایگاه اطلاع رسانی کانون فرهنگی زنان بلوچ از راسک11آذرماه سه شنبه به همت کانون فرهنگی زنان بلوچ در راستای خدمتگزاری و آگاهی بخشی به جامعه بانوان کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده با حضور جمعی از خواهران با کارشناسی خانم ماهره نورایی فر در شهرستان راسک با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی  برگزار گردید.خلاصه کارگاه آموزشی به شرح زیرمیباشد:

زمینه و هدف پژوهش : شبکه ی اینترنت در کنار مزایای بسیار ، معایبی نیز دارد که عدم آشنایی کامل با فضای مجازی می تواند آسیب هایی را برای خانواده ها به بار آورد . این مقاله درصد آن است تا برخی از معایب و تهدیدات موجود در اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی را معرفی و راهکارهایی جهت پیشگیری و کاهش این گونه آسیب های نوپدید ارایه نماید.

این شبکه ها می توانند بر فرهنگ پذیری افراد جامعه تأثیر گذاشته ، ادبیات و پوشش آنها و همچنین روابط با همجنس و جنس مخالف را دگرگون کنند و کلیه شوون زندگی را با سرعت بالا و توان تأثیر گذاری بیشتر تحت سیطره خود قرار دهند.

در این میان سبک زندگی بشری ، ارزش های معنوی و دینی ، اخلاق و انسانیت که عصر ارتباطات 22 اطلاعات زندگی کرده و در چند قدمی ورود به عصر مجازی است ، پیچیدگی های خاص خودش را دارد . امروزه فراگیری اینترنت و فناوری های جدید ارتباطی و اطلاعاتی موجب ظهور فضای مجازی در کنار جهان واقعی شده که این امر معادلات و الگوهای ارتباطات سنتی ، تولید ، انتقال و مصرف اطلاعات 24را به هم زده و موجب تغییر در آن شده است .

مسأله مهمی که در برنامه ریزی فرهنگی جوانان جلب توجه می کند ، همان پدیده نوین عصر مجازی 25است که با توجه به ظهور عرصه ی نوین برای زندگی بشر به خصوص نسل جوان ، برنامه ریزی و اتخاذ استراتژی های مناسب با این فضا برای پرورش جوانان با الگوی های ایرانی و اسلامی اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

آسیب های نوپدید :

با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی ، جوامع مختلف در گذر از جامعه سنتی به یک جامعه پیشرفته علاوه بر حفظ بسیاری از آسیب های اجتماعی که از قبل موجود بوده است ، با آسیب های اجتماعی جدید رو به رو می شوند که به خاطر نداشتن سبقه و پیشینه در جوامع انسانی به آنها آسیب های اجتماعی نوپدید می گویند .

اینترنت :

اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .

اینترنت سیستمی جهانی از شبکه هایی از کامپیوترهای به هم پیوسته است که از پروتکل اینترنتی استانداردی برای خدمت رسانی به میلیاردها کاربر در سراسر جهان استفاده می کند.

اینترنت شبکه ای است که از میلیون ها شبکه محلی یا سراسری مخفی ، عمومی دانشگاهی ، تجاری و دولتی تشکیل شده است که توسط تکنولوژی های الکترونیکی ، بی سیمی و نوری به یکدیگر متصل شده اند . اینترنت محدوده وسیعی از منابع اطلاعاتی و سرویس ها نظر صفحات به هم گره خورده اینترنتی در شبکه جهانی وب 26و یا ایمیل های الکترونیکی را در خود جای داده است .

خصوصیات و عملکرد شبکه های اجتماعی :

 

1-ارایه خدمات مانند چت ، وبلاگ نویسی ، ایمیل ، پیام فوری ، ویدئو، اشتراک گذاری فایل ، اشتراک گذاری عکس و غیره

2-ساخت یک پایگاه داده از کاربران که باعث می شود تا کاربران دوستان خود را بیابند در عین حال اجتماعات مختلفی هم شکل می گیرند .

 

3-آزاد و بدون هزینه هستند .

4-به اشتراک گذاری علاقه مندی ها ( دیدگاه های سیاسی و یا فعالیت های تجاری ، مذهبی ، ملیت و مبتنی بر هویت و ...

5- ترکیب سازی های جدید برای گرفتن اطلاعات و ارتباطات از قبیل اتصال به تلفن همراه

6- اضافه کردن ویژگی های جدید را براساس نظرات کاربران دارند.

7-  اجازه دادن به کاربران برای دسترسی و تنظیم قوانین و حفظ حریم خصوصی

 

8- ایجاد جوامع و گروه های مختلف

9-فراهم کردن زمینه ای برای ملاقات با افراد غریبه یا کسانی که به زمینه های مختلف مورد نظر افراد ، نزدیک هستند.

 

انسان در خانواده ، فرایند جامعه پذیری را می آموزد که مجموعه ای از بایدها و نبایدها است و بالاخره نقش هایی را  در روابطش با دیگران یاد می گیرد . آنچه در خانواده از اهمیت برخوردار است ، توجه به ارزش ها به ویژه ارزش های خانوادگی و اجتماعی است . ارزش های اجتماعی از اساسی ترین عناصر نظام اجتماعی هستند که از طریق آنها می توان جامعه را کنترل کرد و به سوی زوال یا تعالی سوق داد. بنابراین ، خانواده ها باید عواملی را که موجب پیدایش ، شکل گیری و تقویت ارزش ها و ارتباطات خانواده و جامعه می شوند بشناسند .

مفهوم خانواده در کشور ما از معنایی وسیع تر برخوردار است ، زیرا صمیمیتی که در خانواده ایرانی حاکم است در خانواده های بسیار از کشورها از جمله غرب دیده نمی شود . امروزه ، شیوه های ضربه زدن به فرهنگ و هویت ملی یک کشور تغییر یافته و دشمنان سعی می کنند از طریق جنگ نرم افزاری به فروپاشی بنیان خانواده و آرا و عقاید جوانان آن مرز و بوم نائل آیند . در دنیای ماشینی و شهری امروز که والدین فرصت چندانی برای صرف وقت با فرزندانشان ندارند و از طرف دیگر تک فرزندی بودن خانواده ها ، والدین ساده ترین راه را برای سرگرم نمودن فرزندانشان انتخاب می نمایند ، بدین صورت که ابزارهایی همچون تلفن همراه ، لپ تاپ ، رایانه شخصی و اینترنت را در اختیار فرزند دلبندشان قرار می دهند تا او را در اتاق خود به کار با آنها مشغول شود ، حال آن که فرزند تنها از نظر فیزیکی در محیط امن خانه به سر می برد ، ولی در عمل از طریق این وسایل به ویژه اینترنت به دنیایی به مراتب بزرگتر از محیط پیرامونش قدم می نهد و با چیزهایی مواجه می شود که بسیاری از پدران و مادران از وجود آنها آگاه نیستند.

گسترش فناوری های نوین در عرصه ی الکترونیک و رایانه در چند دهه ی گذشته ، موجب پدیدار شدن انواع و اقسام لوازم و برنامه های الکترونیکی و رایانه ای از جمله اینترنت ، تلفن همراه ، ماهواره و... در جهان شده است . انکار ناپذیر است که این تحولات و پیشرفت ها زندگی بشری را چندین برابر آسان تر نموده است . اما در آن سوی سکه ، نمی توان از آسیب های ناشی از این فناوری های نوین غافل ماند به طور کلی ، گسترش اینترنت و شبکه های مجازی در جامعه موجب بروز فرصت هایی جهت افزایش آگاهی افراد و حتی ایجاد اشتغال برای برخی از افراد شده است ، ولی تهدیداتی نیز به همراه دارد. با وجود اینترنت ، علاوه بر وجود دنیای واقعی و الگوهای ارتباط سنتی در آن ، فضاهای مجازی نیز ایجاد شده اند که نحوه ی تولید انتقال و مصرف اطلاعات در آنها دیگر به شیوه ی سنتی صورت نمی پذیرد و این الگوها ، کاملا دگرگون شده اند . گسترش فضاهای مجازی مانند سایر انواع دیگر تحولات و پیشرفت ها ، پیامدها و آثار مثبت و منفی گوناگونی را در جامعه و زندگی کاربران این گونه فضاها ایجاد کرده است . مثبت ترین پیامد آن را می توان تسهیل و تسریع ارتباطات و تبادل اطلاعات دانست . منفی ترین پیامد آن را می توان به خطر افتادن حریم خصوصی افراد ، منزوی شدن آنها و از هم پاشیدگی بنیان خانواده معرفی نمود. اصلی ترین علتی که می توان  برای بروز این پیامد های منفی بیان داشت ، این است که در فضای مجازی افراد نمی توانند به شناخت صحیح و کافی از هم دست یابند . کودکان و نوجوانان  عصر حاضر مانند کودکان و نوجوانان نسل های گذشته نیستند که تنها بازی کردن با همسالانشان و تماشای کارتون های تلویزیونی سرگرم شوند . تقریبا تمامی این کودکان و نوجوانان از همه ی این فناوری ها برخی از آنها برخوردارند. صرف نظر از کاربرد این ابزارها ، آنچه امروزه کاربرد وسیعی یافته و بخش وسیعی از فعالیت های روز مره ی افراد را پوشش می دهد ،  اینترنت به تبع آن فضای مجازی است .

اینترنت شکاف میان نسل ها را بیشتر کرده است و اکنون شکاف میان نسل دوم وسوم علاقمند به اینترنت نیز آشکار شده ، به گونه ای که هیچ یک زبان دیگری را نمی فهمند . امروزه با ورود وسایل و تکنولوژی جدید به عرصه خانواده ها شاهد این هستیم که والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند ، بدون آنکه حرفی برای گفتن داشته باشند . مادیگر کمتر نشانه هایی از آن خانواده هایی را داریم که والدین و فرزندان دور هم نشسته و درباره موضوعات مختلف خانوادگی و کاری با هم گفتگو کرده و نظرات همدیگر راجع به موضوعات مختلف جویا شوید . در شرایط فعلی روابط موجود میان والدین و فرزندان به سردی گراییده و دو نسل به دلیل داشتن تفاوت های اجتماعی  و تجربه های زیسته مختلف ، زندگی را از دیدگاه خود نگریسته و مطابق با بینش خود آن را تفسیر می کنند . نسل دیروز والدین احساس دانایی و با تجربگی می کند و نسل امروز فرزندان که خواهان تطابق با پیشرفت های روز است ، در برابر آنها واکنش نشان می دهد و چون پس از منطق و نصیحت های ریشه دار و سرشار از تجربه آنها بر نمی آید به لجبازی روی می آورد . .

 


226

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
کد خبر: ۴۷۱۶۹۱
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۵۰
روند پیشرفت پروژه های اجرایی بندر چابهار مطلوب است
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی روند پیشرفت پروژه های در دست اجرا را در این بندر مطلوب ارزیابی کرد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۴۸
انجام ۱۸۰ تست کرونا در پایانه مرزی میرجاوه از اتباع پاکستانی
ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان میرجاوه سیستان وبلوچستان با بیان اینکه پایانه مرزی میرجاوه بدلیل تردد مسافر و خودروهای ترانزیت همواره یکی از نقاط حائز اهمیت جهت حفظ سلامتی مرد...
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۴۷
ورود سیستان و بلوچستان به وضعیت آبی/ دومین روز بدون فوتی کرونا در استان
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از ابتدای بحران کرونا و طرح حاج قاسم سلیمانی دومین روز بدون مرگ بیماران کرونا و ورود استان به وضعیت آبی را شاهد هستیم.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۸
افزون‌بر پنج هزار بسته معیشتی در سیستان و بلوچستان توزیع شده است
جانشین سازمان بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان گفت: افزون‌بر پنج هزار بسته معیشتی بین افراد آسیب دیده ویروس کرونا تا کنون در این استان توسط بسیج سازندگی توزیع شده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۶
آبرسانی به ۸۵۰۰ نفر در سیستان و بلوچستان تا پایان سال انجام می‌شود
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: پروژه آبرسانی به هشت هزار و ۵۰۰ نفر از ساکنان جنوب این استان به منظور اتقای شاخص‌های بهره‌مندی از آب آشامیدنی تا پایان اسفند سالجاری به بهره‌برداری می‌...
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۱
کمیسیون دفاعی پارلمان عراق خواستار اخراج نظامیان آمریکایی شد
کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد، زمان اخراج تمامی نیروهای نظامی خارجی از جمله نظامیان آمریکایی از عراق فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۰
تشکیلات خودگردان فلسطین صدور تولیدات شهرک نشینان به امارات را محکوم کرد
وزارت اقتصاد دولت تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، بازاریابی تولیدات شهرک‌نشینان صهیونیستی در امارات به مثابه قانونی شمردن شهرک‌ها و دور زدن حقوق ملت فلسطین است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۲۸
تعبیر زیبای رهبر انقلاب از مسئولیت زن
اخیراً "ریحانه"، بخش «زن و خانواده» سایت "KHAMENEI.IR‎‎" تعبیر زیبایی را از رهبر انقلاب درباره مسئولیت زن منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۲۶
آخرین آمار کرونا در ایران| فوت ۷۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۶:۵۲
روایت وزیر بهداشت از دلایل علمی و منطقی مخالفت با واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی
وزیر بهداشت گفت: چطور ممکن است کشوری که به‌دلیل تحریم‌ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه ک...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۲۸
تعبیر زیبای رهبر انقلاب از مسئولیت زن
اخیراً "ریحانه"، بخش «زن و خانواده» سایت "KHAMENEI.IR‎‎" تعبیر زیبایی را از رهبر انقلاب درباره مسئولیت زن منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۶:۴۷
خوردن صبحانه برای دیابتی ها
خوردن یک صبحانه سرشار از پروتئین می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع دو در پیشگیری از افزایش سریع و ناگهانی قند خون پس از وعده غذایی کمک کند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۶:۴۸
راه هایی برای اعتماد به نفس اجتماعی
هر جایی که این جرأت همراه با ایمان بود، ما پیشرفت داشته ایم. نهادهای انقلابی اینگونه بودند .نهادهای انقلابی به خاطر اتکای به نفس، به خاطر جرأت در اقدام، به خاطر توکل به خدا، به خاطر باور به نیروی ذات...
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۵۰
روند پیشرفت پروژه های اجرایی بندر چابهار مطلوب است
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی روند پیشرفت پروژه های در دست اجرا را در این بندر مطلوب ارزیابی کرد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۸
افزون‌بر پنج هزار بسته معیشتی در سیستان و بلوچستان توزیع شده است
جانشین سازمان بسیج سازندگی سیستان و بلوچستان گفت: افزون‌بر پنج هزار بسته معیشتی بین افراد آسیب دیده ویروس کرونا تا کنون در این استان توسط بسیج سازندگی توزیع شده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۳۱
کمیسیون دفاعی پارلمان عراق خواستار اخراج نظامیان آمریکایی شد
کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرد، زمان اخراج تمامی نیروهای نظامی خارجی از جمله نظامیان آمریکایی از عراق فرا رسیده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۲۶
آخرین آمار کرونا در ایران| فوت ۷۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۶:۵۲
روایت وزیر بهداشت از دلایل علمی و منطقی مخالفت با واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی
وزیر بهداشت گفت: چطور ممکن است کشوری که به‌دلیل تحریم‌ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه ک...
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۶:۵۰
خوراکی مفید برای سلامت رگ‌ها
واقعیت این است که یک علت واحد و دقیق برای بروز لخته‌های خونی وجود ندارد. در واقع ترومبوز و آمبولی نتیجه عوامل متعددی است و متأسفانه هیچ‌کس از آن در امان نیست. باید بدانید که این لخته‌ها نتیجه شیوه ز...
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۰۸:۴۷
ورود سیستان و بلوچستان به وضعیت آبی/ دومین روز بدون فوتی کرونا در استان
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از ابتدای بحران کرونا و طرح حاج قاسم سلیمانی دومین روز بدون مرگ بیماران کرونا و ورود استان به وضعیت آبی را شاهد هستیم.