وبسایت خبری
امروز: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان
تعبیر تنگه احد برای منطقه سیستان عالمانه و دربردارنده درس‌های مهمی است
آیت‌الله محامی در دیدار با امام جمعه زابل به برخی از موضوعات مرتبط با منطقه سیستان از جمله ائمه جمعه، محرومیت ویژه منطقه، فقر و تفرق، لزوم اتحاد و انسجام، وظایف مسئولان و نقش حوزه‌های علمیه پرداخت.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین عزیزی امام جمعه زابل اظهار داشت: تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در برهه زمانی کوتاه برای انتخاب شما به عنوان امام جمعه زابل امری غیرمنتظره بود هر چند تلاش و گفتگوهایی صورت گرفت تا با حل اختلافات از جابجایی ائمه جمعه سابق جلوگیری شود اما متاسفانه این موضوع عملی نشد.
امام جمعه زاهدان گفت: ذهنیت بنده در خصوص جایگاه امامت جمعه زابل استفاده از فضلای بومی منطقه سیستان و به کارگیری شما به عنوان دبیر قرارگاه فرهنگی استان بود که با این تصمیم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور این تصمیمات مقدر نشد و شما برای خدمت در جایگاه امام جمعه زابل انتخاب شدید.
آیت‌الله مصطفی محامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و تعبیر معظم له از سیستان به عنوان تنگه احد، تصریح کرد: این تعبیر عالمانه برای همه ما درس‌هایی به دنبال دارد و آن هم اهمیت، حساسیت، لزوم توجه و لزوم پایداری و صبوری برای حفظ این منطقه است.
رئیس شورای راهبردی استان وضعیت کنونی منطقه سیستان را نگران‌کننده دانست و اظهار داشت: انتظار این بود که طی سال‌های مختلف پیشرفت‌هایی حاصل شده باشد اما این پیشرفت‌ها چشمگیر نیست البته این به معنای نادیده گرفتن خدمات ارائه شده نیست اما وضعیت موجود انتظارات را برآورده نمی‌کند.
وی ادامه داد: سیستان‌وبلوچستان از لحاظ شاخص‌های توسعه در جایگاه پایینی قرار دارد اما وقتی به سایر نقاط استان نگاه می‌کنیم منطقه سیستان کمترین میزان رشد و توسعه را داراست و این آسیب بزرگی است که باید تحلیل، ریشه یابی و برطرف شود.
آیت‌الله محامی افزود: یک بار بر زمین مانده سنگینی وجود دارد که باید همه با اتحاد و انسجام، مسئولان اجرایی، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، فرهیختگان، اصناف، تجار، بازاریان و صاحبان صنایع دست به دست هم بدهند و قدم‌های بلند، سریع و متقن برای رشد منطقه سیستان برداشته شود که در این راستا یک نقشه راه جامع در سطح منطقه و استان مورد نیاز است.
نماینده ولی فقیه در استان گفت: به تعبیر برخی از بزرگان و فرهیختگان منطقه سیستان، در کنار فقر، تفرق و با هم نبودن و حتی تعارض و تضاد مشکلی عمده در منطقه سیستان است و این که مردم با مسئولان؛ مسئولان با یکدیگر؛ ائمه محترم جمعه با مردم؛ ائمه محترم جمعه با یکدیگر و ائمه محترم جمعه با مسئولان همگام نباشند و تفرق داشته باشند، مشکلات مختلفی را در سطح منطقه ایجاد می‌کند.
آیت الله مصطفی محامی اظهار کرد: امام جمعه باید شمع جمع باشد و بتواند سایر قسمت‌ها را همراه و همدل کند و هدایت، راهنمایی و راهبری داشته باشد که این خود یکی از مسائل کلیدی در استان است.
امام جمعه زاهدان تنظیم روابط آسیب دیده از جمله رابطه بین مردم و مسئولان، مسئولان اجرایی و ائمه محترم جمعه و مردم و ائمه محترم جمعه را مهم دانست و افزود: باید قانون، شریعت و اخلاق اسلامی بر این روابط حاکم باشد البته نباید سادگی هم به خرج دهیم تا کسی سوء استفاده‌ای کند و اگر این روابط درست تنظیم شود تا حدود زیادی به اتحاد و انسجام کمک خواهد کرد.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان بحث دو جانبه پیگیری مطالبات مردم از یک سو و تبیین خدمات مسئولان اجرایی که صادقانه زحمت می کشند را از سوی دیگر حائز اهمیت دانست و گفت: البته با خیانتکاران و سوءاستفاده‌گران باید برخوردی جدی صورت گیرد تا تعادل برقرار شود.
وی ادامه داد: در کل کشور مشکلات مردم زیاد است و همه دچار گرفتاری هستند و در منطقه محروم این گرفتاری مضاعف خواهد بود و مردم تحت فشارند البته همه کارها هم دست ما و مسئولان نیست اما حداقل انتظار این است که آنچه از دست مسئولان استان و شهرستان برمی‌آید به درستی انجام شود و از طرف دیگر هم باید زمینه‌ای برای فعالیت مسئولان دلسوز فراهم باشد تا احساس امنیت و پشتیبانی کنند و کمبودی نداشته باشند و البته مسئول ضعیف، بی‌مبالات و خائن هم نباید حاشیه امن پیدا کند و باید با او برخورد شود.
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان، مراتب امر به معروف و نهی از منکر را برشمرده و اظهار داشت: بعد از تذکر زبانی و پیگیری از مبادی ذی ربط برای حل مشکل، به تعبیر مقام معظم رهبری «آخر الدّواء الکیّ»(آخرین دارو، داغ کردن است) یعنی بعد از این که همه راه‌ها امتحان شد و نتیجه نداد آن گاه در نماز جمعه با مردم درددل و گزارش داده شود که برای حل مشکل چنین پیگیری‌ها و تذکراتی انجام و برای همکاری و رفع مشکل، اعلام آمادگی شد اما هیچ کدام جواب نداد و مسئول یا اداره مربوطه عمل نکرد تا مردم نگران این نباشند که کسی توجه ندارد و پیگیری نمی‌کند و آن موقع چه بسا زمینه برخوردهای جدی‌تر قضائی و غیرقضائی با آن مسئولان متخلف باشد لذا این آخرین مرحله است که به خطبه‌ها کشیده شود.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، التهاب‌آفرینی را به هر بهانه و جهتی به ضرر استان دانست و خاطرنشان کرد: برای تقویت اتحاد و انسجام باید فضای جامعه آرام باشد و ائمه جمعه در خطبه‌های نماز جمعه باید توجه داشته باشند که از التهاب‌آفرینی پرهیز کنند البته ممکن است گاهی افراد از سر دلسوزی و کوتاه‌بینی گمان کنند که دعوا درست کردن و گفتن در خطبه‌ها مشکلی را حل می‌کند که تجربه نشان داده در چنین شرایطی نه تنها مشکلی حل نشده بلکه باعث التهاب‌آفرینی و بی‌اعتنایی یا لجبازی می‌شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گفت: در گذشته به مسئولان متذکر شده‌ام که هم درست کار کنند و هم به مردم و ائمه محترم جمعه گزارش بدهند و پاسخگو باشند تا اگر اشکالی برای مردم وجود داشت بررسی شود که اگر اشکال وارد است در صدد اصلاح بربیایند و اگر وارد نیست توضیحات خود را ارائه دهند تا ذهنیت مردم اصلاح شود.
وی خاطر نشان کرد: در منطقه سیستان نیاز به هماهنگی‌هایی بین ائمه جمعه و مسئولان است و یکی از کارهای عمده و اساسی ائمه جمعه کار فرهنگی است و البته فرهنگ دامنه وسیعی دارد و ائمه جمعه نقش هدایت و راهبری فرهنگی جامعه را بر عهده دارند و در میان کارهای فرهنگی محورهای عمده و تاثیر گذار، حوزه‌های علمیه، آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها هستند که در فضای فکری و فرهنگی جامعه تاثیر دارند.
نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به تجربه حجت‌الاسلام و المسلمین عزیزی در سرپرستی حوزه‌های علمیه استان، بیان داشت : حوزه های علمیه از حیث ارتباط با ائمه جمعه و ارتباط با جنبه‌های ایمانی مردم، رکن شاخص تری است و لذا انتظار این است که تقویت توسعه و ارتقاء سطح کیفی حوزه‌های علمیه در منطقه سیستان مورد توجه قرار گیرد.
آیت‌الله مصطفی محامی خاطرنشان کرد: کمیته‌هایی به صورت منطقه‌ای با حضور ائمه جمعه و مدیران مدارس علمیه تشکیل شود و این کمیته‌ها زیر مجموعه شورای مدیریت و کمیته منطقه‌ای باشند و از نزدیک ناظر کیفی و پشتیبانی‌کننده حوزه‌های علمیه باشند.
226
سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۰۴:۲۱
کد خبر: ۴۷۰۹۰۸
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده در شهرستان راسک برگزار شد
اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۲۷
کارگاه آموزشی حقوقی تعلیم و تربیت کودکان در شهرستان راسک برگزار شد.
در انسان ، حق و تکلیف براثر تکاملی که ویژه اوست ، از مرحله غریزی گذشته و جنبه عقلی پیدا کرده است . انسان به فرمان خرد خویش ، تکالیف خود را نسبت به دیگران انجام می دهد.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۵
نکات مهم شیردهی به نوزاد در روزهای شیوع کرونا
متخصصان معتقدند با اینکه تاکنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده اما مادران باید اصول بهداشتی را هنگام شیر دادن به نوزاد خود رعایت کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۳
نکاتی برای مثبت اندیش بودن
مثبت اندیشیدن آدمی را در رسیدن به اهداف زندگی یاری می کند و سبب افزایش شور ، نشاط و کارآمدی و سازندگی می شود.برای رشد و گسترش نگرش مثبت به آینده در خود باید:
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۲
عوارض مصرف کافیین در بارداری
شاید نوشیدن یک فنجان قهوه سرشار از کافئین در ساعات بعد از ظهر بتواند تمامی خستگی روز را از تن شما به در کرده و برای ساعات باقی مانده انرژی مضاعفی به شما بدهد، و یا این که خوردن یک فنجان قهوه با همسرتا...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۱
علل و عوامل افت تحصیلی
همه فرزندان ما نیاز به محبت و ارزشمندی دارند تا به هویت برسند یعنی خود را پیدا کنند شان و منزلت خود را بشناسند و برای رسیدن این اهداف ارزشمند تلاش کنند. همه استعداد ها و قابلیت های خود را شکوفا نماین...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۸
زندگی روی زمین چگونه آغاز شد
محققان شواهدی مبنی بر منشا اصلی حیات روی زمین ارایه کرده کردند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۴
روش هایی برای فراموش نکردن دروس
1-به پیش نیاز منابعی که می خوانی توجه کن اگر مطالب پیش زمینه اصلی را یاد نگرفته باشی حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنی باز هم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلا در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باش...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۲
روش های ساده و ارزان برای خوشگذرانی
با شکلات سیاه از خودتان پذیرایی کنید - اندک چیزهایی هست که به اندازه خوردن تکه ای شکلات نرم، شیرین و لذیذ نشاط بخش باشد. ضمن اینکه آثار جادویی خوردن شکلات سیاه را دست کم نگیرید.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۱
دردهای خطرناک دوران بارداری را بیشتر بشناسید
دوران بارداری معمولاً برای مادران دوران سختی است که باید تمام علایم و دردها برای حفظ سلامت مادر و جنین جدیگرفته شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۴۰
مولانا سلامی نماینده محترم مردم سربلند استان سیستان و بلوچستان در خصوص شهادت دکتر محسن فخری زاده پیامی به شرح ذیل صادر کردند:*
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۸
فشار خون بالا در بانوان
قاتل خاموش - فشار خون می‌تواند بدون علائم قابل توجه مانند سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد. در بعضی افراد فشار خون بالا می‌تواند سبب خونریزی بینی، سردرد، سرگیجه شود. از آنجایی که فشار خون بالا می...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۳۸
مردم قوه قضائیه را پناهگاه خود می‌دانند/ ضرورت اقدام عاجل در برخورد با تخلفات/ برخورد با قانون‌شکنی‌ها با همراهی مردم مواجه خواهد شد
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: مطالبه مردم برخورد با قانون‌شکنی‌هاست و در صورت برخورد جدی و قاطع، فضای اجتماعی و مردم با برخوردها همراهی می‌کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۷
فرزندان را آزاد بگذاریم
ما به عنوان پدر و مادر همیشه تلاش می کنیم که بهترین باشیم، بهترین تربیت کننده، بهترین پدر مادر، بهترین الگو و بهترین مسئول، میخواهیم که مسئول زندگی فرزندمان هم باشیم. آزادی فرزندان به چه معناست ؟ آزاد...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۰
مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستای سیستان ‌و بلوچستان تکمیل شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌ و بلوچستان گفت: مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستا در قالب ۱۳ مجتمع آبرسانی برای رفع مشکلات روستاهایی که فاقد هرگونه تاسیسات و یا دچار تنش آبی هستند تکمیل و آماده اجراست.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۷:۴۱
رفع مشکلات و رسیدگی به خواسته‌های کادر درمان
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شیوع گسترده ویروس کرونا و طولانی شدن زمان، خستگی نیروها را بیشتر می کند و لازم است تا برای ایجاد انگیزه بین‌نیروها به مشکلات و خواسته هایشان رسیدگی شود.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۰:۰۹
شهدای دانشمند هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی
بِسْمِ ربّ الشهداء و الصدیقین - مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿احزاب ۲۳﴾ م...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۹:۳۲
بیانیه و پیام تسلیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر در پی شهادت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر ، متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۵۰
(نمونه‌هایی از گفتار پیشوایان اسلام) در رابطه با حقوق شوهر بر زن
۱-امام باقر(علیه السلام) می‌فرمایند: زنی خدمت پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شد و عرض نمود: یا رسول الله! حق مرد بر زن چیست؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)فرمود: (فرمانش را ببرد و ...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۹
۷۰۰ تن مرغ در سیستان‌ و بلوچستان توزیع شده است
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان ‌و بلوچستان گفت: ۷۰۰ تن مرغ منجمد در مرحله اول براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار در چند روز اخیر در بین عاملان فروش در سراسر این استان ...