وبسایت خبری
امروز: سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
طلاق در کمین افرادی با 5 ویژگی
کلمه «طلاق» بعد از این‌که برای اولین بار از طرف هریک از زوج ها به زبان آورده می شود، حتی اگر به مرحله اجرا هم نرسد، می تواند آثار منفی خود را بر زندگی مشترک بگذارد. یکی از بهترین کارهایی که می توان برای جلوگیری از ایجاد این شرایط انجام داد، بالا بردن آگاهی خود درباره خصوصیات اخلاقی است که معمولا زندگی های مشترک را به بن بست می رسانند.

همه ما عادت های بدی داریم اما شناختن بدترین عادت هایمان به ما کمک می  کند که در برابر خطاهایمان پاسخ گو باشیم. به عبارت دیگر، با تلاش برای بهتر شدن، ما می توانیم ترس از طلاق را از ذهن خود پاک کنیم و روی آینده و شادی هایی که ازدواج با خودش به همراه می آورد، متمرکز شویم. در این مطلب شما را با پنج خلق‌و‌خوی متداولی که به گفته کارشناسان می توانند به طلاق منجر شوند، آشنا می‌کنیم.

منفی بافی یا فاجعه سازی

این ویژگی اخلاقی که باعث می  شود فرد از کاه کوه بسازد، می تواند آرام  آرام یک زندگی‌مشترک را به نابودی بکشاند. در بسیاری از موارد، اتفاقاتی که رخ می  دهند، موضوعات کوچکی هستند اما اضطراب و افسردگی یکی از زوج ها آن‌ها را بزرگ می  کند و مشکلی به وجود می آورد که بسیار بزرگ‌تر از مشکل اصلی است. یک وکیل چند وقت پیش در اظهارنظری جالب گفته است، پرونده ای داشته است که در آن‌ها یک زوج به خاطر فراموش کردن گرفتن لباس از خشک شویی از هم طلاق گرفته  اند. او در این باره گفته: «خیلی اوقات یک موضوع پیش پا افتاده باعث می شود افراد سراغ طلاق بروند اما بعد از طلاق متوجه می شوند که زیاده روی کرده اند».

مراقبت افراطی

مراقبت و توجه افراطی یکی از همسران به شریک زندگی  اش، نشانه فاصله عاطفی و در عین حال، روشی نامحسوس برای در کنترل درآوردن روابط است. این شرایط می تواند به رنجش، دلخوری و انزوا منجر شود و در نهایت مسیر طلاق را هموار کند. پیامی که این مراقبت افراطی در ابتدا منتقل می کند این است: «من به تو توجه زیادی دارم چون برایت اهمیت قایلم.» و در نهایت با این پیام خاتمه پیدا می کند: «من در مقابل توجهی که به تو دارم قدردانی و توجه متقابل دریافت نمی کنم بنابراین تو ارزشش را نداری». دکتر مارک بورگ، روان شناس بالینی و نویسنده کتاب سلامت روانی در روابط زناشویی می  گوید: «توجه و مراقبت افراطی، یک مانع قدرتمند در برابر ایجاد روابط متقابل و احساس برابری در روابط است. همچنین از برقراری صمیمیت و همدلی جلوگیری می کند و باعث می شود افراد در رابطه خود احساس انزوا کنند».

خودشیفتگی

جای تعجب نیست که خطر طلاق در بین افراد خودشیفته بسیار زیاد است. خودشیفتگی باعث می  شود میان نقش  های زناشویی تعادل برقرار نشود. یک فرد خودشیفته هیچ‌گاه نمی تواند واقعیت را درباره خودش ببیند و مسئولیت نقش خود را به عهده بگیرد. در بسیاری از موارد، وقتی اشتباهی رخ می  دهد یا هر نوع اختلاف دیگری ایجاد می  شود، او هرگز خودش را سرزنش نمی  کند و همیشه تمایل دارد نقش قربانی را بازی کند. افزون بر این، افراد خودشیفته همیشه خواهان تماشاچیانی هستند که بتوانند برای آن‌ها نقش قربانی را بازی کنند. بنابراین افراد دیگری را نیز وارد مشکلات خود می  کنند. در نتیجه شریک زندگی این افراد هیچ‌گاه احساس امنیت نمی  کند زیرا همیشه موضوعات محرمانه خانوادگی  اش در اختیار دیگرانی قرار می گیرد که می  توانند گوشی شنوا باشند.

تودار بودن 

وجود اختلاف نظر میان زوج ها اجتناب  ناپذیر است اما مهم این است که دو طرف، نارضایتی هایشان را با یکدیگر در میان بگذارند. اگر این کار به طور موثری انجام شود، به حل شدن مشکلات و بهبود روابط همسران کمک قابل توجهی می کند. به زبان نیاوردن مسائل ناخوشایند، مشکلات را حل نمی کند بلکه با تلنبار ساختن آن‌ها در نهایت نارضایتی و دلخوری ایجاد می کند که می  تواند زندگی مشترک را به نابودی بکشاند. دکتر «نیکی گلدشتاین»، کارشناس روابط همسران معتقد است، روابط زناشویی بدون این که دو طرف آمادگی تمرکز روی کار سخت گفت  وگو درباره مشکلات را داشته باشند، نجات پیدا نمی  کند.

داشتن خود شکننده و متزلزل

فردی که دارای شخصیت متزلزلی است و اعتماد به نفسش به آن چه   دیگران می گویند یا انجام می دهند بستگی دارد، به احتمال زیاد هر اندازه که بتواند به دنبال توجه، عشق و تایید اطرافیانش خواهد بود. این نوع رفتار، تهدیدی برای زندگی خانوادگی اوست زیرا نیاز این فرد به توجه دیگران می  تواند سر از خیانت درآورد. اگر چنین فردی از شریک زندگی خود سطحی از توجه را که خواهان آن است دریافت نکند، احساس می  کند طرف مقابلش او را دوست ندارد. این فرد، هر رفتاری از سوی دیگران را هدف‌دار تلقی می  کند و این اولین قدم برای خیانت خواهد بود. البته که در بدترین حالت، چنین ویژگی اخلاقی به طلاق منجر خواهد شد و هدف از مطرح کردن این موضوع، جلب توجه شما به اهمیت آن است.

 اگر این صفات اخلاقی را داریم، چه کنیم؟

اگر یک یا چند مورد از این صفات اخلاقی را در خودتان می  بینید، صحبت کردن با همسرتان اولین کار درستی است که باید انجام دهید. شاید همسرتان بتواند ایده هایی برای این‌که متفاوت عمل کنید، در اختیارتان قرار دهد. اما اگر احساس نیاز می کنید، بهتر است پیش از آن که مشکلات جدی  تری ایجاد شود با یک مشاور خانواده یا یک درمانگر مشورت کنید.
مترجم : یاسمین مشرف

منبع: fatherly.com

راحله اصغری

786

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۹ - ۰۷:۳۷
کد خبر: ۴۶۹۴۶۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۷:۲۵
کارگاه آموزشی حقوق بانوان (کانون فرهنگی زنان سیستان)
در فقه اسلامی، نفقه عبارت است از فراهم نمودن نیازهای همسر اعم از خوراک و پوشاک و مسکن و خادم و نیاز به پزشک، گرچه زن خود نیز از تمکن مالی برخوردار باشد.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۷:۲۴
کارگاه آموزشی زن درجامعه اسلامی (کانون فرهنگی زنان سیستان)
مادر بارزترین منشأ آسایش مهر وعالی‌ترین منبع سعادت خانوادگی‌ست. احساس امنیت، آرامش، احساس قدرت و استقلال کودکان درخانواده، بستگی به وجود مادر دارد.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۳۷
باند سارقان كابل برق در شهرستان "نيمروز" متلاشی شد
با تلاش و پیگیری پلیس شهرستان نيمروز باند حرفه ای سرقت کابل های برق در مناطق روستایی این شهرستان متلاشی و 3 سارق آن دستگیر شدند.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۳۳
توقیف کامیون با 22 تن کاشی قاچاق در "چابهار"
فرمانده انتظامي شهرستان "چابهار" از توقیف یک دستگاه کامیون با 22 تن کاشی ساختمانی قاچاق خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۲۹
سارق به عنف تلفن همراه در نیکشهر به دام افتاد
فرمانده انتظامی شهرستان نیکشهر از دستگیری سارق به عنف تلفن همراه در این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۲۵
کشف 30 هزار لیتر قیر قاچاق از تریلی نفتکش در "زاهدان"
ماموران انتظامی ایست و بازرسی کوله سنگی استان در بازرسی از یک دستگاه تریلی نفتکش 30هزار لیتر قیر قاچاق کشف کردند.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۲۱
حادثه برخورد پراید با شتر در محور "دلگان –بم"
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ برخورد یک دستگاه پراید با شتر در محور دلگان –بم استان منجر به حادثه و فوت یک نفر شد .
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۱۹
کشف 14 هزار ليتر گازوئيل قاچاق در ایرانشهر
سرپرست فرماندهی انتظامي شهرستان ايرانشهر از کشف 14هزار ليتر سوخت قاچاق در بازرسي از یک دستگاه کاميون تانکردار خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۱۶
رهایی گروگان 19 ساله خاشی از چنگال آدم ربایان
با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی استان و شهرستان خاش جوان 19 ساله خاشی پس از یک ماه اسارت از چنگال آدم ربایان نجات یافت .
۱۳۹۹/۷/۸ - ۰۶:۱۵
کشف یک تن و 99کیلو مواد افیونی در جنوب شرق کشور
جانشین فرماندهی انتظامي استان سیستان و بلوچستان از کشف یک تن و 99کیلوگرم مواد افیونی و دستگیری 6 سوداگر مرگ، در درگیری مسلحانه پلیس با اعضای یک باندحرفه ای قاچاق مواد مخدر در استان خبر داد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۷/۶ - ۰۷:۲۸
کشف کالای قاچاق از بار تویوتا در خاش
فرمانده انتظامی شهرستان خاش از کشف پوشاک و کفش قاچاق در بازرسی از یک دستگاه وانت تویوتا خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۱ - ۰۹:۰۰
پیام فرمانده قرارگاه منطقه‌ای قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور
هفته دفاع مقدس یادآور جانفشانی‌ها، ایثارگری‌ها و فداکاری ملت بزرگ ایران به‌ویژه فرزندان غیور این سرزمین است که با از خود گذشتگی بزرگ‌ترین حماسه تاریخ را رغم زدند.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۰۷:۱۴
شهرستان زابل :
نواختن زنگ مقاومت و ایثار
۱۳۹۹/۷/۳ - ۰۷:۱۲
شهرستان زابل :
راه‌اندازی نمایندگی انجمن سینمای جوانان ایران
۱۳۹۹/۷/۳ - ۰۷:۰۷
کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی (کانون فرهنگی زنان سیستان)
-شخصیت سالم تافته جدا بافته نیست او آدمی است شبیه دیگران و می‌تواند پولدار باشد یا بی‌پول، می‌تواند قد بلند باشد یا کوتاه قد، می‌تواند لاغر باشد یا چاق، سفید باشد یا سیاه. خلاصه به‌رغم هر گونه تمایز ا...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۰۹:۳۲
دستگیری شرور سابقه دار
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از زهک، فرمانده انتظامی شهرستان از دستگیری شرور سابقه داری خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۰۹:۳۰
مدیراجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ چابهار
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از چابهار؛ مدیراجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ چابهاربا صدور پیامی فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را تبریک گفت. متن پیام به این شرح است:
۱۳۹۹/۷/۶ - ۰۷:۴۶
کشف یک میلیارد ریال شیر خشک قاچاق در"ایرانشهر"
با هوشیاری ماموران انتظامی ایست و بازرسی مسجد حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان "ایرانشهر" استان یک دستگاه تریلی حامل شیر خشک قاچاق به ارزش یک میلیارد ریال توقیف شد .
۱۳۹۹/۷/۵ - ۰۴:۲۷
گیاه گزنه برای درمان کم خونی
گزنه حاوی منیزیم و آهن است افرادی که کم خونی دارند با نوشیدن دم کرده آن کم خونی را بهبود می دهند.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۰۸:۳۶
برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر دفاع مقدس
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری زنان بلوچ از زهک؛ به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه کتاب و پوستر دفاع مقدس به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان در محل مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهن...