وبسایت خبری
امروز: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
چرا اسم سرطان ترسناک شده است
وزیربهداشت گفت: ۲۰ درصد از عوامل سلامت مردم در اختیار وزارت بهداشت و ۸۰ درصد در اختیار وزارتخانه‌های صنعت، نفت، راه، نیرو، ارشاد، جهاد کشاورزی،اقتصاد و نهادهایی مانند مجلس و نهادهای انقلابی است که اگر به وظایف خود عمل نکنند کاری از دست ما بر نمی‌آید.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از خبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی با بیان اینکه اسم بیماری سرطان ممکن است ترسناک باشد، اما می‌تواند بیماری ترسناکی نباشد، اگر به موقع تشخیص داده شود، اظهار داشت: دو سوم سرطان‌ها، قابل پیشگیری است و یکی از دلایل ترسناک بودن و شیوع سرطان در سراسر جهان، افزایش طول عمر است به‌گونه ای که در اوایل قرن بیستم طول عمر 30 سال، اما در حال حاضر بیشتر از 70 سال است.

هاشمی با بیان اینکه بسیاری از سرطانها مربوط به سنین سالمندی است، ادامه داد: در ایران سونامی شیوع سرطان نداریم.

وزیربهداشت عنوان کرد: امروز کمتر در تریبون‌های دولتی و غیردولتی می‌بینیم که مردم را امیدوار کنند و برخی از آنها به دنبال مایوس و ناامید کردن مردم و ناکارآمد نشان دادن اجزای خدمتگزار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و متاسفانه در کشور، تریبون‌ها زیاد و صدای بوق در دست افراد غیرکارشناس، بلند تر از کارشناسان است.

هاشمی تصریح کرد: به عنوان نمونه در بعضی تریبون‌ها در مورد اصفهان گفته می‌شود که علت افزایش سرطان و بیماری MS در اصفهان، قطع شدن آب زاینده رود است در حالی که اساتید، کارشناسان و مراکز تحقیقاتی چنین مطلبی را تایید نمی‌کنند و صدای این کارشناسان نیز به جایی نمی‌رسد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در ایران، سونامی سرطان نداریم، البته این بدان معنی نیست که شیوع سرطان در آینده نیز زیاد نخواهد بود و لازم است که اقدامات پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام انجام شود.

هاشمی با اشاره بر این مطلب که باید به مردم اطلاعات درست بدهیم، آنها را بیجا نترسانیم، با آنها صادقانه صحبت کنیم، به‌جای مطالب ناامیدکننده، راه حل‌ها را نشان دهیم، گفت: قوای سه گانه باید علاوه بر نشان دادن راهکارهای مشکلات، به آنها هم عمل کنند و انتظار نیست که مردم را بترسانیم و ناامید کنیم بلکه سازمان‌های مردم نهاد و تشکل‌ها می‌توانند در جهت ایجاد حساسیت در مردم حرکت کنند اما دولت باید اقدامات عملی را انجام دهد.

وزیربهداشت بیان کرد: اگر امروز با مشکلات زیست محیطی و خشکسالی روبرو هستیم باید از تجربه و دانش کشورهای دیگر و نیز راهکارهای بومی استفاده کنیم و اجازه بدهیم که کار، دست کاردان، دانشمند و دانشگاهی باشد و در نگاه کارشناسی دانشگاه ها نباید دخالت کنیم تا افراد موثر در علم و دانش بتوانند به راهکارهای حل مشکلات برسند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هزینه‌های درمان سرطان در جهان بالا و حدود یک تریلیون دلار است، ادامه داد: اگر به پیشگیری توجه کنیم می‌توان 100 تا 200 میلیارد دلار از هزینه‌های سرطان را کاهش داد.

هاشمی تصریح کرد: سرطان در مقایسه با سایر بیماریهای صعب العلاج، تعداد موارد مرگ کمتر اما هزینه‌های درمانی بیشتری دارد و برای کاهش هزینه‌ها، باید سرطان را در مراحل اولیه کشف کنیم.

وزیربهداشت گفت: علت زیاد بودن هزینه‌های سرطان این است که کمتر به پیشگیری و البته عوارض بستن بر کالاها و اقدامات آسیب رسان توجه شده است.

هاشمی ادامه داد: به ما می‌گویند چه کاری به استعمال سیگار و قلیان مردم دارید اما اگر مصرف دخانیات موجب سرطان لب تا دستگاه تنفسی فرد می‌شود، باید از این بیماریها و هزینه‌های تحمیل شده در آینده، پیشگیری کنیم.

وزیربهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا موجب بروز سرطان و بسیاری از بیماری های دیگر می شود، خاطرنشان کرد: اگر فردی اشکالی به حوزه صنعت وارد می کند، نباید مذموم تلقی شود و باید مشکلات موجود مانند کیفیت بنزین و خوردوها، اصلاح شود.

هاشمی بیان کرد: پیشگیری در بروز سرطان به کاهش هزینه‌های درمانی برای مردم و نظام سلامت و کاهش مرگ و معلولیت می‌انجامد که البته در این زمینه و برای موضوعی مانند عوارض بر استعمال سیگار، موفقیت چندانی نداشته ایم اما نهایت تلاش خود را کرده ایم.

وزیر بهداشت گفت: مجلس شورای اسلامی در خصوص اخذ عوارض از مصرف سیگار، می‌تواند در قالب مصوبات، اراده خود را برای پیشگیری از بروز بیماریها و از جمله سرطان و همچنین کمک به حوزه سلامت و کاهش مرگ و معلولیت مردم نشان دهد.

هاشمی تاکید کرد: تا حرفی در خصوص عوارض مصرف سیگار و یا خودرو غیر استاندارد بزنیم موضوعاتی مانند کاهش اشتغال و افزایش قاچاق را مطرح می‌کنند که عذر بدتر از گناه است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت در جهت آگاه سازی و مشارکت مردم برای پیشگیری و کاهش بیماریها تلاش کرده است.

هاشمی افزود: با مردم صادق بودیم و خلاف واقع نگفتیم اما برخی مطالب که نیاز نبود در تریبون‌ها مطرح شود و باید در جلسات کارشناسی مطرح و برنامه ریزی شود، را نقل نکردیم که البته در تریبون‌های خارجی و داخلی با هدف ناامید و مایوس کردن مردم، مطرح شد.

وزیر بهداشت گفت: کمپین‌های متعددی با حضور هنرمندان، ورزشکاران، دانشمندان و روحانیون برای جلب حمایت از ذینفعان تشکیل دادیم و در حوزه درمان از کمک‌های بسیار زیاد و ارزشمند خیرین سلامت استفاده می‌کنیم.

هاشمی بیان کرد: مردم به صورت نسبی به سلامت خود اهمیت می‌دهند و نکات لازم را رعایت می‌کنند اما ابزار اندازه گیری در خصوص مراقبت‌های مردم از سلامت خودشان وجود ندارد و ممکن است در یک دهه بتوانیم مسیر افزایش سرطان را اندازه گیری کنیم که نشان دهنده توجه مردم است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: شیوع سرطان، توهم نیست و مسیر زندگی فرد را می‌تواند تغییر دهد و سبک زندگی و تغذیه در بروز سرطان بسیار مهم و اثرگذار است و امیدوارم مراکز تحقیقاتی، نتیجه تحقیقات بومی خود را به اطلاع مردم برسانند.

هاشمی گفت: وزارت بهداشت در جهت گسترش زیرساخت‌های حوزه سرطان اقدامات زیادی از جمله ایجاد قطب‌های تشخیص و درمان سرطان و توجه به جراحی و رادیوتراپی به جای شیمی درمانی و همچنین پوشش بیمه برای 11 میلیون نفر و با کمک بیمه‌ها و حمایت از داروها را انجام داده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از مشکلات دوران گذشته عدم توجه به هزینه کرد منابع بوده که در شروع دولت دوازدهم کمیته‌هایی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت بهداشت و بیمه‌ها تشکیل شده که ثمرات آن در سالهای آینده قابل مشاهده خواهد بود.

هاشمی بیان کرد: تدوین گایدلاین (راهنماهای بالینی) یکی از راهکارهای مدیریت منابع است و اگر جامعه پزشکی همراهی موثری داشته باشد می‌توانیم اعتبارات را هدفمند هزینه کنیم چراکه بنظر بنده، بسیاری از هزینه‌های شیمی درمانی کنونی، غیر ضرور است.

به گزارش وزارت بهداشت- وزیر بهداشت گفت: باید مراکز رادیوتراپی را توسعه داده و بروزرسانی کنیم تا خدمات درمانی سرطان از شیمی درمانی به رادیوتراپی سوق پیدا کند.

هاشمی گفت: همکاری وزارت بهداشت با وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تغذیه سالم جامعه برای پیشگیری از سرطان بسیار مهم است و حوزه غذای وزارت بهداشت و نظارت‌ها باید تقویت شوند.

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه در کشور به نظارت، کمترین اهمیت داده می شود و هزاران میلیارد در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، توسعه زیربنایی مانند راه، ریل و فرودگاه هزینه می شود اما اعتبارات بخش نظارت، میل به صفر دارد و شاید یکی از دلایل آن این است که خیلی از کارها توسط دولت انجام می شود و دولت نمی خواهد فعالیت های اقتصادی را به بخش غیر دولتی واگذار کند، در حالی که دولت، باید ناظر و سیاستگذار باشد.

هاشمی با اشاره به اینکه قانونگذار باید تکلیف نظارت و البته اعتبارات مورد نیاز آن را مشخص کند، گفت: مشکل امروز کشور این است که همه مطالبه می‌کنند اما بنظر من کسانی که صدای بلند دارند و مطالبه‌گر هستند، باید جواب بدهند.

وزیر بهداشت گفت: اگر مطالبه می‌کنیم، گزارش هم بدهیم و هر کجا که از ضعف‌ها می گوییم، نقش خود را نیز در بروز، رفع و پیشگیری از موضوعات مختلف، بیان کنیم.

هاشمی عنوان کرد: مطالبه گری صرف، مشکلات را حل نمی‌کند بلکه در جهت ناامید و بدبین کردن مردم، حرکت می‌کند.

وی در همایش ملی مبارزه با سرطان با اشاره به سخنان رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این همایش گفت: وی سخنان مهمی در خصوص سرطان و محیط زیست داشت و با این اوصاف باید همه تلاش کنیم.

وزیر بهداشت افزود: یکی از دلایلی که رییس سازمان حفاظت محیط زیست از خطه قهرمان خیز ستارخان و باقرخان انتخاب شد این بود که برای مبارزه با مافیای آلاینده محیط زیست و در جهت سالم سازی محیط زیست، با صلابت تلاش کند.

هاشمی ادامه داد: قطعا هیچ تلاشی بی ثمر نیست و ممکن است که تلاش ها به نتیجه نرسد اما مانع نخواهد شد که مایوس شویم و مبارزه نکنیم چراکه زندگی، مبارزه برای رسیدن به بهترین ها و کمال است.

وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت، فقط مسئول انجام اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه نیست چرا که 20 درصد از عوامل موثر بر سلامت مردم در اختیار وزارت بهداشت و 80 درصد دیگر در اختیار سایر دستگاه‌ها مانند وزارتخانه‌های صنعت، نفت، راه، نیرو، ارشاد، جهاد کشاورزی، اقتصاد، سازمان صدا و سیما و نهادهایی مانند مجلس و نهادهای انقلابی است که اگر به وظایف خود عمل نکنند، کاری از دست ما بر نمی‌آید.

هاشمی در پایان تاکید کرد: نقش مردم در پیشگیری و کنترل بیماری‌ها مهم و اساسی است.

226

سرویس : اجتماعی
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۸ - ۰۴:۱۶
کد خبر: ۴۴۳۵۶۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده در شهرستان راسک برگزار شد
اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۲۷
کارگاه آموزشی حقوقی تعلیم و تربیت کودکان در شهرستان راسک برگزار شد.
در انسان ، حق و تکلیف براثر تکاملی که ویژه اوست ، از مرحله غریزی گذشته و جنبه عقلی پیدا کرده است . انسان به فرمان خرد خویش ، تکالیف خود را نسبت به دیگران انجام می دهد.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۵
نکات مهم شیردهی به نوزاد در روزهای شیوع کرونا
متخصصان معتقدند با اینکه تاکنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده اما مادران باید اصول بهداشتی را هنگام شیر دادن به نوزاد خود رعایت کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۳
نکاتی برای مثبت اندیش بودن
مثبت اندیشیدن آدمی را در رسیدن به اهداف زندگی یاری می کند و سبب افزایش شور ، نشاط و کارآمدی و سازندگی می شود.برای رشد و گسترش نگرش مثبت به آینده در خود باید:
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۲
عوارض مصرف کافیین در بارداری
شاید نوشیدن یک فنجان قهوه سرشار از کافئین در ساعات بعد از ظهر بتواند تمامی خستگی روز را از تن شما به در کرده و برای ساعات باقی مانده انرژی مضاعفی به شما بدهد، و یا این که خوردن یک فنجان قهوه با همسرتا...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۱
علل و عوامل افت تحصیلی
همه فرزندان ما نیاز به محبت و ارزشمندی دارند تا به هویت برسند یعنی خود را پیدا کنند شان و منزلت خود را بشناسند و برای رسیدن این اهداف ارزشمند تلاش کنند. همه استعداد ها و قابلیت های خود را شکوفا نماین...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۸
زندگی روی زمین چگونه آغاز شد
محققان شواهدی مبنی بر منشا اصلی حیات روی زمین ارایه کرده کردند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۴
روش هایی برای فراموش نکردن دروس
1-به پیش نیاز منابعی که می خوانی توجه کن اگر مطالب پیش زمینه اصلی را یاد نگرفته باشی حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنی باز هم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلا در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باش...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۲
روش های ساده و ارزان برای خوشگذرانی
با شکلات سیاه از خودتان پذیرایی کنید - اندک چیزهایی هست که به اندازه خوردن تکه ای شکلات نرم، شیرین و لذیذ نشاط بخش باشد. ضمن اینکه آثار جادویی خوردن شکلات سیاه را دست کم نگیرید.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۱
دردهای خطرناک دوران بارداری را بیشتر بشناسید
دوران بارداری معمولاً برای مادران دوران سختی است که باید تمام علایم و دردها برای حفظ سلامت مادر و جنین جدیگرفته شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۴۰
مولانا سلامی نماینده محترم مردم سربلند استان سیستان و بلوچستان در خصوص شهادت دکتر محسن فخری زاده پیامی به شرح ذیل صادر کردند:*
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۸
فشار خون بالا در بانوان
قاتل خاموش - فشار خون می‌تواند بدون علائم قابل توجه مانند سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد. در بعضی افراد فشار خون بالا می‌تواند سبب خونریزی بینی، سردرد، سرگیجه شود. از آنجایی که فشار خون بالا می...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۳۸
مردم قوه قضائیه را پناهگاه خود می‌دانند/ ضرورت اقدام عاجل در برخورد با تخلفات/ برخورد با قانون‌شکنی‌ها با همراهی مردم مواجه خواهد شد
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: مطالبه مردم برخورد با قانون‌شکنی‌هاست و در صورت برخورد جدی و قاطع، فضای اجتماعی و مردم با برخوردها همراهی می‌کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۰
مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستای سیستان ‌و بلوچستان تکمیل شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌ و بلوچستان گفت: مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستا در قالب ۱۳ مجتمع آبرسانی برای رفع مشکلات روستاهایی که فاقد هرگونه تاسیسات و یا دچار تنش آبی هستند تکمیل و آماده اجراست.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۷:۴۱
رفع مشکلات و رسیدگی به خواسته‌های کادر درمان
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شیوع گسترده ویروس کرونا و طولانی شدن زمان، خستگی نیروها را بیشتر می کند و لازم است تا برای ایجاد انگیزه بین‌نیروها به مشکلات و خواسته هایشان رسیدگی شود.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۷
فرزندان را آزاد بگذاریم
ما به عنوان پدر و مادر همیشه تلاش می کنیم که بهترین باشیم، بهترین تربیت کننده، بهترین پدر مادر، بهترین الگو و بهترین مسئول، میخواهیم که مسئول زندگی فرزندمان هم باشیم. آزادی فرزندان به چه معناست ؟ آزاد...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۰:۰۹
شهدای دانشمند هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی
بِسْمِ ربّ الشهداء و الصدیقین - مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿احزاب ۲۳﴾ م...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۹:۳۲
بیانیه و پیام تسلیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر در پی شهادت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر ، متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۵۰
(نمونه‌هایی از گفتار پیشوایان اسلام) در رابطه با حقوق شوهر بر زن
۱-امام باقر(علیه السلام) می‌فرمایند: زنی خدمت پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شد و عرض نمود: یا رسول الله! حق مرد بر زن چیست؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)فرمود: (فرمانش را ببرد و ...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۴۳
گانتس تحقیقات درباره پرونده فساد نتانیاهو را تعلیق کرد
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تحقیقات درباره اتهام فساد نتانیاهو در پرونده خرید زیردریایی‌های آلمان را به حالت تعلیق درآورد.