وبسایت خبری
امروز: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اقتصاد مقاومتی تنها با تغییر همه ما محقق می‌شود
کلید حل مسائل اقتصادی در دست خود ما و وابسته به تغییر همه‌ی ماست.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از خبرگزاری تسنیم، کانال تلگرامی «مرز واقعیت» نوشت:

- سخنان رهبر انقلاب در مشهد ویژگی‌های مهمی داشت اما از جمله مهمترین ویژگی‌هایش این بود که بسیار «در مرز واقعیت» بود. ایشان با صراحت سه راه پیش روی جامعه ایران را در حل مسایل بیان کردند. راه اول زندگی زیر فشار دائمی دولتهایی مثل آمریکا. راه حل دوم کنار آمدن با این دولت‌ها با هزینه سنگین انصراف از هویت خود اعم از استقلال تا هویت دینی و ایمانی. راه حل سوم حل مشکلات بدون انصراف از هویت خود از راه قوی شدن از درون. اقتصاد مقاومتی ناظر به راه سوم است که در حوزه‌های دفاعی و امنیتی و علم وفناوری تجربه موفقی بوده اما برای تحقق اقتصاد مقاومتی موانع بنیادینی وجود دارد که به نسبتی که رفع شود، تحقق پذیر خواهد شد.

- اولین مانع، مانع معرفتی است. دولت، محور اصلی در حاکمیت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. دولت وقت، از جمله رئیس‌جمهور روحانی به لحاظ نظری با عمده مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، خصوصا «درون زایی»، «عدالت بنیان بودن»، «تولید محور بودن»، «مردمی بودن» و حتی «دانش بنیان بودن»، چندان همراهی ندارد و متناسب با دال مرکزی گفتمان توسعه، یعنی «همگرایی با کشورهای غربی»، این دال‌ها را طرد می‌کند.

- دومین مانع، مانع مدیریتی است. آوردن اقتصاد مقاومتی از کاغذ بر روی زمین، به توان سازماندهی بالای ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور نیاز دارد که تجربه دو و نیم ساله دولت نشان می‌دهد که به طور کلی فاقد چنین بنیه‌ای است. دولت یازدهم حتی علی‌رغم تجربه طولانی کشور در توزیع کالای دولتی، نتوانست در توریع سبد کالا موفق باشد که توان مدیریتی لازم برای آن، قابل مقایسه با اقتصاد مقاومتی نیست.

- مانع سوم، مسئله پرکاری است. اقتصاد مقاومتی به کار شبانه‌روزی و جهادی نیاز دارد که با خصوصیات بوروکراتیک دولت یازدهم سازگار نیست.

- مانع چهارم، مانع سیاسی است. دولت برای پیش بردن اقتصاد مقاومتی، نیاز دارد تصمیمات شجاعانه بگیرد ولو اینکه به لحاظ سیاسی، موقعیت اجتماعی او را تنزل دهد. دولت یازدهم حتی حاضر نیست یارانه بخش‌های ثروتمند جامعه را قطع کند. چرا که از عواقب سیاسی آن می‌هراسد. این فضای پوپولیستی، از عمده‌ترین علل ضعف کشور در حل مسائل اقتصادی است که البته به این دولت نیز محدود نیست.

- مانع پنجم، مانع اجتماعی است. فرهنگ اقتصادی جامعه ما به شکلی است که به نقش خود در اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌کند. «مدیریت مصرف»، یکی از کلیدواژه‌های نقش مردم در اقتصاد مقاومتی است. مصرف کالای ایرانی یکی از مصادیق مدیریت مصرف است. این کار، جریان تولید داخلی و به تبع آن، رشد اقتصادی و به تبع آن اشتغال و... ایجاد می‌کند. اما جامعه ایران، حتی بخش‌های ایدیولوژیک جامعه، که دائما از اطاعت از رهبری سخن می‌گویند نیز در این حوزه به شدت لنگ می‌زنند. میانه‌روی در مصرف و پرهیز از اسراف و زیاده روی، از دیگر مصادیق مدیریت مصرف است. آمارها در سطوح مختلف از انرژی تا چیزهای دیگر، نشان می‌دهد که ما جامعه پرمصرفی هستیم که حتی در شرایط پیشرفته‌ترین اقتصاد نیز مذموم است و در وضعیت اقتصادی ما این مذمومیت مضاعف است:small_red_triangle:

در بهره‌وری نیز وضعیت جامعه ما خیلی کمتر از حد قابل قبول است (کمتر از یک؛در حالیکه نیاز به 2/5 است). تولید کالا و خدماتی که در کشور انجام می‌شود، این بهره‌وری پایین را نشان می‌دهد. کار برای اغلب ایرانیان یک امر جذاب و بما هو مطلوب نیست. ضرب‌المثل‌ها و تکیه‌کلام‌های اجتماعی که بازتاب نگاه جامعه به کار است مثل «کار مال تراکتوره»، نشان می‌دهد که کار بیشتر یک امر ناگزیر برای کسب درآمد و گذران زندگی است و در حکم یک «شر ضروری» به شمار می‌رود. این فرهنگ اجتماعی درباره کار به صورتی برای اقتصاد ما چالش زاست که تولید خدمات و کالای ایرانی را کمّاً و کیفاً آسیب‌پذیر کرده است. این فرهنگ اجتماعی هر نوع نظریه اقتصادی را از کلاسیک‌ها تا نئوکلاسیک‌ها تا نهادگراها تا اقتصاد مقاومتی، عقیم خواهد گذاشت.

- مانع ششم، مانع جامعه‌پذیری است. در فرآیندهای جامعه‌پذیری، از خانواده تا آموزش و پرورش تا دانشگاه تا رسانه‌ها خصوصا صداوسیما، اهتمامی به ایجاد فرهنگ اقتصاد مقاومتی نیست. درواقع وضع موجود نهادهای جامعه‌پذیری کشور به شکلی است که هدفگذاری اقتصاد مقاومتی به عنوان نسخه حل و پیشرفت اقتصادی در آنها بلاموضوع است. یعنی تغییر متناسب با این هدف گذاری کلان، در آنها صورت نگرفته است.

- مانع هفتم، مانع حاشیه‌گرایی است. جامعه ما علاقه وافری به حاشیه‌ها دارد و تقریباً در هر موضوعی از فوتبال تا سینما تا سیاست، حاشیه از متن جدی‌تر است. این ویژگی، بستری فراهم می‌کند که هر بار به دلیلی اقتصاد مقاومتی به حاشیه برود. یکی از این بسترها، فضای سیاسی است که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، به تدریج شعله‌های آن برافروخته خواهد شد و فضای جامعه را پر می‌کند.

- بنابراین کلید حل مسائل اقتصادی در دست خود ما و وابسته به تغییر همه‌ی ماست.

تحریریه کانال تلگرامی مرز واقعیت  (http://telegram.me/marzevagheiat )

کد کاربر ثبت کننده : 226

سرویس : سیاسی
تاریخ : ۱۳۹۵/۱/۵ - ۱۲:۱۸
کد خبر: ۴۲۲۵۹۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده در شهرستان راسک برگزار شد
اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۲۷
کارگاه آموزشی حقوقی تعلیم و تربیت کودکان در شهرستان راسک برگزار شد.
در انسان ، حق و تکلیف براثر تکاملی که ویژه اوست ، از مرحله غریزی گذشته و جنبه عقلی پیدا کرده است . انسان به فرمان خرد خویش ، تکالیف خود را نسبت به دیگران انجام می دهد.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۵
نکات مهم شیردهی به نوزاد در روزهای شیوع کرونا
متخصصان معتقدند با اینکه تاکنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده اما مادران باید اصول بهداشتی را هنگام شیر دادن به نوزاد خود رعایت کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۳
نکاتی برای مثبت اندیش بودن
مثبت اندیشیدن آدمی را در رسیدن به اهداف زندگی یاری می کند و سبب افزایش شور ، نشاط و کارآمدی و سازندگی می شود.برای رشد و گسترش نگرش مثبت به آینده در خود باید:
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۲
عوارض مصرف کافیین در بارداری
شاید نوشیدن یک فنجان قهوه سرشار از کافئین در ساعات بعد از ظهر بتواند تمامی خستگی روز را از تن شما به در کرده و برای ساعات باقی مانده انرژی مضاعفی به شما بدهد، و یا این که خوردن یک فنجان قهوه با همسرتا...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۱
علل و عوامل افت تحصیلی
همه فرزندان ما نیاز به محبت و ارزشمندی دارند تا به هویت برسند یعنی خود را پیدا کنند شان و منزلت خود را بشناسند و برای رسیدن این اهداف ارزشمند تلاش کنند. همه استعداد ها و قابلیت های خود را شکوفا نماین...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۸
زندگی روی زمین چگونه آغاز شد
محققان شواهدی مبنی بر منشا اصلی حیات روی زمین ارایه کرده کردند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۴
روش هایی برای فراموش نکردن دروس
1-به پیش نیاز منابعی که می خوانی توجه کن اگر مطالب پیش زمینه اصلی را یاد نگرفته باشی حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنی باز هم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلا در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باش...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۲
روش های ساده و ارزان برای خوشگذرانی
با شکلات سیاه از خودتان پذیرایی کنید - اندک چیزهایی هست که به اندازه خوردن تکه ای شکلات نرم، شیرین و لذیذ نشاط بخش باشد. ضمن اینکه آثار جادویی خوردن شکلات سیاه را دست کم نگیرید.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۱
دردهای خطرناک دوران بارداری را بیشتر بشناسید
دوران بارداری معمولاً برای مادران دوران سختی است که باید تمام علایم و دردها برای حفظ سلامت مادر و جنین جدیگرفته شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۴۰
مولانا سلامی نماینده محترم مردم سربلند استان سیستان و بلوچستان در خصوص شهادت دکتر محسن فخری زاده پیامی به شرح ذیل صادر کردند:*
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۸
فشار خون بالا در بانوان
قاتل خاموش - فشار خون می‌تواند بدون علائم قابل توجه مانند سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد. در بعضی افراد فشار خون بالا می‌تواند سبب خونریزی بینی، سردرد، سرگیجه شود. از آنجایی که فشار خون بالا می...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۳۸
مردم قوه قضائیه را پناهگاه خود می‌دانند/ ضرورت اقدام عاجل در برخورد با تخلفات/ برخورد با قانون‌شکنی‌ها با همراهی مردم مواجه خواهد شد
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: مطالبه مردم برخورد با قانون‌شکنی‌هاست و در صورت برخورد جدی و قاطع، فضای اجتماعی و مردم با برخوردها همراهی می‌کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۷
فرزندان را آزاد بگذاریم
ما به عنوان پدر و مادر همیشه تلاش می کنیم که بهترین باشیم، بهترین تربیت کننده، بهترین پدر مادر، بهترین الگو و بهترین مسئول، میخواهیم که مسئول زندگی فرزندمان هم باشیم. آزادی فرزندان به چه معناست ؟ آزاد...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۰
مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستای سیستان ‌و بلوچستان تکمیل شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌ و بلوچستان گفت: مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستا در قالب ۱۳ مجتمع آبرسانی برای رفع مشکلات روستاهایی که فاقد هرگونه تاسیسات و یا دچار تنش آبی هستند تکمیل و آماده اجراست.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۷:۴۱
رفع مشکلات و رسیدگی به خواسته‌های کادر درمان
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شیوع گسترده ویروس کرونا و طولانی شدن زمان، خستگی نیروها را بیشتر می کند و لازم است تا برای ایجاد انگیزه بین‌نیروها به مشکلات و خواسته هایشان رسیدگی شود.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۰:۰۹
شهدای دانشمند هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی
بِسْمِ ربّ الشهداء و الصدیقین - مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿احزاب ۲۳﴾ م...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۹:۳۲
بیانیه و پیام تسلیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر در پی شهادت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر ، متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۵۰
(نمونه‌هایی از گفتار پیشوایان اسلام) در رابطه با حقوق شوهر بر زن
۱-امام باقر(علیه السلام) می‌فرمایند: زنی خدمت پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شد و عرض نمود: یا رسول الله! حق مرد بر زن چیست؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)فرمود: (فرمانش را ببرد و ...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۹
۷۰۰ تن مرغ در سیستان‌ و بلوچستان توزیع شده است
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان ‌و بلوچستان گفت: ۷۰۰ تن مرغ منجمد در مرحله اول براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار در چند روز اخیر در بین عاملان فروش در سراسر این استان ...