وبسایت خبری
امروز: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
نرم افزارهای نوین و شوک فرهنگی!/شبکه‌های نوین ارتباطی، عامل فصل یا وصل خانواده‌ها
توجه به محتوای فرهنگی و اجتماعی فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات و ارائه آموزش‌های مناسب به کاربران آنها نقش مهمی در جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی ایفا می‌کند.

به گزارش پایگـــاه اطـــلاع رسانـــی زنان بلـــوچ به نقل از عصرهامون ؛اینترنت،شبکه‌های اجتماعی،مجازی امروزه جزو جدایی ناپذیر زندگی بشری است و مشخص ترین نماد عصر حاضر است.

 
رشد و گسترش استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی مثل تلفن همراه و شبکه‌های مختلف اجتماعی توسط کاربران موجب تغییر در سبک زندگی و حتی رفتار اجتماعی آن ها شده است. استفاده از وسایل ارتباطی نوین توسط کاربران توانسته‌ سهم قابل توجهی از ساعات روزانه و اوقات فراغت آنها را نیز دربرگیرد.
 
**ذهن کاربران هدف فناوری‌های نوین ارتباطی
 
 اختراع و ایجاد فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی توسط کشورهای توسعه یافته و پیشرفته‌ای چون کشورهای آمریکایی و اروپایی با هدف قراردادن ذهن کاربران در سایر نقاط دنیا بوده است چرا که اغلب این فناوری‌های نوظهور فرهنگ جدیدی را که مغایر با فرهنگ دیگر جوامع است با خود به همراه می آورد.
 
حال با توجه به  اینکه این شبکه ها و فناوری های نوین رشد قابل ملاحظه‌ای را بین کاربران خود داشته‌اند و روز به روز بر تعداد طرفداران آنها افزوده می‌شود جوامع را در معرض تغییرات سریع و ناگهانی در عرصه‌ها و جنبه‌های  مختلف اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و مهم تر از همه فرهنگی قرار دهد.
 
دربین تمام تکنولوژی‌های نوین،اینترنت به دلیل ساختار و تاثیرات سریعی که به کاربران دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است چرا که استفاده از اینترنت و فضاهای مجازی سبب شده تا ساختار جدیدی در بین کاربران آنها و نیز خانواده‌ها در جوامع مختلف و به ویژه کشورهای جهان سوم و درحال توسعه حاکم شود.
 
**تغییرات الگوی رفتاری ناشی از فضای مجازی
 
فضاهای مجازی و اجتماعی باعث ایجاد روابط جدیدی بین کاربران و تغییر الگوی رفتاری آن ها شده است تا حدی که این فضاها و تکنولوژی‌ها ساختار روابط خانوادگی را نیز دستخوش تغییرات جدی قرار داده است.استفاده از فضای مجازی و اینترنت به دلیل اینکه هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی را برای مخاطب درپی ندارد و کاربر در هر زمان دسترسی به این قبیل فضاها را می‌یابد در تعاملات آنها اثرگذار بوده است.
 
استفاده از فضای مجازی و اینترنت به دلیل اینکه نوعی فعالیت زمان بر است و کاربر در حالتی و در هر زمانی مشغول چت کردن و گفت وگو با دوستان در صفحات اجتماعی بدون هر گونه مزاحمتی است، موجب کاهش تعاملات خانوادگی کاربران و نیز تغییر در الگوی رفتاری و ارتباطات اجتماعی آنها در دنیای واقعی‌ زندگی‌شان شده است.
 
**نوجوانان و جوانان طرفداران فضاهای مجازی 
 
از آنجایی  که سهم قابل توجهی از کاربران اینترنتی را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند ،نسبت به بزرگسالان در معرض خطر جدی تهدیدات این قبیل تکنولوژی های نوین قرار دارند.
 
نوجوانان و جوانان به دلیل اینکه زمان بیشتری را به بودن  در فضای مجازی اختصاص می‌دهند به راحتی تحت تاثیر الگوهای فرهنگی غربی که سازندگان این قبیل تکنولوژی ها هستند قرار می گیرند.
 
اغلب  صفحات مجازی و اینترنتی با مضمون های مختلف و محتواهای غیراخلاقی و ضد فرهنگ جامعه به راحتی به روی اکثر نوجوانان و جوانان باز می‌شود و آنها با  بسیاری از مسائل غیراخلاقی دراین فضاها آشنا می‌شوند.
 
فضاهای مجازی امروزه حتی موجب شده تا کاربران به راحتی به اطلاعات خصوصی یکدیگر دست یابند.
 
گرایش کاربران اینترنتی به فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و جذابیت برخی فعالیت‌ ها و صفحات برای برخی نوجوانان و جوانان باعث شده تا پیوندهای عاطفی و روابط آنها با خانواده هایشان گسسته شود و به نوعی اوقات تنهایی خود را دراین قبیل صفحات بگذرانند .
 
**محتوای غیرفرهنگی فضاهای مجازی
 
در نتیجه مغایرت محتوای غیرفرهنگی و ضد اخلاقی فناوری‌های نوین با فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی جوامع در حال توسعه‌ای مثل ایران موجب شده تا بسیاری از هنجارهای اجتماعی و ارزش های اخلاقی حاکم بر جامعه دستخوش تغییرات جدی قرار گیرد و در نهایت منجر به گسست فرهنگی جوامع و نابودی بنیان‌های خانوادگی و ارزش های سنتی و حاکم شدن ارزش ها و شیوه های رفتاری غیرمتعارف و الگوهای جدید برقراری ارتباط در جامعه شوند.
 
ورود تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی مثل اینترنت و تلفن همراه به جوامع و تاثیرات جبران ناپذیر آنها بر فرهنگ و تمدن سایر کشورها به عنوان چالش‌ بزرگ کشورهای درحال توسعه محسوب می‌شود.
 
ورود وسایل ارتباطی نوینی مثل اینترنت و تلفن‌های همراه با قابلیت‌های دستیابی و دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی نوظهور مثل تلگرام،وایبر ،چت روم‌ها و .. باعث ایجاد فضاهای جدید دوست یابی برای کاربران شده است. 
 
**فناوری‌های نوین چالش بزرگ کشورهای درحال توسعه 
 
امروزه تغییرات تکنولوژیکی و فناوری‌های نوین به جوامع چالش های جدیدی را در کشورها برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی ناشی از رواج این قبیل وسایل ارتباطی به وجود آورده است. اینترنت با خود یک سری ارزش‌های غربی را آورده است که عناصر موجود در آن مغایر با فرهنگ ایرانی-اسلامی و خودی جامعه ما می‌باشد و در نتیجه باعث بروز معضلات و آسیب‌های اجتماعی برای کاربران است. 

از جمله تاثیرات مهمی که ورود اینترنت به زندگی جوامع داشته است تغییر در نقش های اجتماعی کاربران است، کاربران در این فضاها به دلیل ناشناخته ماندن و پنهان ماندن هویت‌های گوناگون درآمده و ایفای نقش می‌کنند. 

از دیگر آسیب‌هایی که استفاده از این فضاها برای کاربران به همراه دارد تغییر در اوقات فراغت کاربرها و نحوه گذران آن است.

اعتیاد اینترنتی نیز یکی دیگر از اثرات زیان‌بار فضاهای مجازی است چرا که اینترنت به علت سرعت و قابلیت‌هایی که دارد طرفداران و کاربران زیادی را جذب می‌کند.
 
تضعیف نهاد خانواده،بی هویتی و بحران هویت،ازبین رفتن روابط صحیح اجتماعی،شکل گیری خرده فرهنگ‌های جدید و مغایر با فرهنگ بومی کشور و سودجویی برخی خلافکاران از دیگر آسیب‌های استفاده از این فناوری‌های نوین است.در نتیجه قبل از اینکه تکنولوژی و وسیله‌ای وارد یک کشور شود باید به محتوای آن توجه ویژه شود تا جامعه را دچار تعارضات جدی فرهنگی و ارزشی نکند.چرا که ورود اینترنت به عنوان یک وسیله ارتباطی نوین غربی به کشورهای درحال توسعه‌ای مثل ایران که با خود خرده فرهنگ‌ها و الگوهای رفتاری را که خاص جوامع غربی است به همراه دارد موجب بروز آسیب‌های جدی و صدمات جبران ناپذیر جامعه افراد آن می‌شود.
 
بنابراین باید نهادها و ارگان‌های مسئول با برنامه‌ریزی ها و سیاست‌گذاری های مناسب خود به محتوای فناوری ‌های ارتباطی که از سایر کشورها  وارد می‌کنند توجه لازم را داشته باشند تا محتوای آن‌ها متناسب با فرهنگ و ارزش های اخلاقی و اجتماعی ملی باشد.
 
همچنین باید آموزش های لازم برای آگاهی کاربران از نحوه صحیح استفاده از وسایل ارتباطی نوین نیز توسط نهادهای مربوطه اعمال شود تا بتوان با استفاده از این فناوری ها بهره‌های مثبتی را برای جامعه به ودیعه گرفت.

کد کاربر ثبت کننده : 226

سرویس : اجتماعی
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۰:۵۴
کد خبر: ۴۲۲۴۰۸
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
کارگاه آموزشی آسیب های شبکه های اجتماعی مجازی برخانواده در شهرستان راسک برگزار شد
اینترنت به نحوآشکار به زیر ساخت های تکنوۀوژیک کامپیوترهای شبکه ای اشاره دارد که ارتباطات دیجیتالی را در سطح دنیا ممکن می سازند .
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۷:۲۷
کارگاه آموزشی حقوقی تعلیم و تربیت کودکان در شهرستان راسک برگزار شد.
در انسان ، حق و تکلیف براثر تکاملی که ویژه اوست ، از مرحله غریزی گذشته و جنبه عقلی پیدا کرده است . انسان به فرمان خرد خویش ، تکالیف خود را نسبت به دیگران انجام می دهد.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۵
نکات مهم شیردهی به نوزاد در روزهای شیوع کرونا
متخصصان معتقدند با اینکه تاکنون هیچ‌گونه موردی مبنی بر وجود ویروس کرونا در شیر مادر گزارش نشده اما مادران باید اصول بهداشتی را هنگام شیر دادن به نوزاد خود رعایت کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۳
نکاتی برای مثبت اندیش بودن
مثبت اندیشیدن آدمی را در رسیدن به اهداف زندگی یاری می کند و سبب افزایش شور ، نشاط و کارآمدی و سازندگی می شود.برای رشد و گسترش نگرش مثبت به آینده در خود باید:
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۲
عوارض مصرف کافیین در بارداری
شاید نوشیدن یک فنجان قهوه سرشار از کافئین در ساعات بعد از ظهر بتواند تمامی خستگی روز را از تن شما به در کرده و برای ساعات باقی مانده انرژی مضاعفی به شما بدهد، و یا این که خوردن یک فنجان قهوه با همسرتا...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۶:۰۱
علل و عوامل افت تحصیلی
همه فرزندان ما نیاز به محبت و ارزشمندی دارند تا به هویت برسند یعنی خود را پیدا کنند شان و منزلت خود را بشناسند و برای رسیدن این اهداف ارزشمند تلاش کنند. همه استعداد ها و قابلیت های خود را شکوفا نماین...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۸
زندگی روی زمین چگونه آغاز شد
محققان شواهدی مبنی بر منشا اصلی حیات روی زمین ارایه کرده کردند.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۴
روش هایی برای فراموش نکردن دروس
1-به پیش نیاز منابعی که می خوانی توجه کن اگر مطالب پیش زمینه اصلی را یاد نگرفته باشی حتی اگر مطالب جدید را حفظ کنی باز هم احتمال فراموشی مطلب وجود دارد؛ مثلا در درس عربی تا صرف فعل را یاد نگرفته باش...
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۲
روش های ساده و ارزان برای خوشگذرانی
با شکلات سیاه از خودتان پذیرایی کنید - اندک چیزهایی هست که به اندازه خوردن تکه ای شکلات نرم، شیرین و لذیذ نشاط بخش باشد. ضمن اینکه آثار جادویی خوردن شکلات سیاه را دست کم نگیرید.
۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۰۵:۴۱
دردهای خطرناک دوران بارداری را بیشتر بشناسید
دوران بارداری معمولاً برای مادران دوران سختی است که باید تمام علایم و دردها برای حفظ سلامت مادر و جنین جدیگرفته شود.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۴۰
مولانا سلامی نماینده محترم مردم سربلند استان سیستان و بلوچستان در خصوص شهادت دکتر محسن فخری زاده پیامی به شرح ذیل صادر کردند:*
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۸
فشار خون بالا در بانوان
قاتل خاموش - فشار خون می‌تواند بدون علائم قابل توجه مانند سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد. در بعضی افراد فشار خون بالا می‌تواند سبب خونریزی بینی، سردرد، سرگیجه شود. از آنجایی که فشار خون بالا می...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۴:۳۸
مردم قوه قضائیه را پناهگاه خود می‌دانند/ ضرورت اقدام عاجل در برخورد با تخلفات/ برخورد با قانون‌شکنی‌ها با همراهی مردم مواجه خواهد شد
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: مطالبه مردم برخورد با قانون‌شکنی‌هاست و در صورت برخورد جدی و قاطع، فضای اجتماعی و مردم با برخوردها همراهی می‌کنند.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۵۰
مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستای سیستان ‌و بلوچستان تکمیل شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌ و بلوچستان گفت: مطالعات آبرسانی به ۹۳۰ روستا در قالب ۱۳ مجتمع آبرسانی برای رفع مشکلات روستاهایی که فاقد هرگونه تاسیسات و یا دچار تنش آبی هستند تکمیل و آماده اجراست.
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۷:۴۱
رفع مشکلات و رسیدگی به خواسته‌های کادر درمان
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شیوع گسترده ویروس کرونا و طولانی شدن زمان، خستگی نیروها را بیشتر می کند و لازم است تا برای ایجاد انگیزه بین‌نیروها به مشکلات و خواسته هایشان رسیدگی شود.
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۴۷
فرزندان را آزاد بگذاریم
ما به عنوان پدر و مادر همیشه تلاش می کنیم که بهترین باشیم، بهترین تربیت کننده، بهترین پدر مادر، بهترین الگو و بهترین مسئول، میخواهیم که مسئول زندگی فرزندمان هم باشیم. آزادی فرزندان به چه معناست ؟ آزاد...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۱۰:۰۹
شهدای دانشمند هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی
بِسْمِ ربّ الشهداء و الصدیقین - مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا ﴿احزاب ۲۳﴾ م...
۱۳۹۹/۹/۸ - ۰۹:۳۲
بیانیه و پیام تسلیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیکشهر در پی شهادت دانشمند شهید دکتر محسن فخری زاده
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی زنان بلوچ از نیکشهر ، متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۸:۵۰
(نمونه‌هایی از گفتار پیشوایان اسلام) در رابطه با حقوق شوهر بر زن
۱-امام باقر(علیه السلام) می‌فرمایند: زنی خدمت پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شد و عرض نمود: یا رسول الله! حق مرد بر زن چیست؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)فرمود: (فرمانش را ببرد و ...
۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۰۷:۴۳
گانتس تحقیقات درباره پرونده فساد نتانیاهو را تعلیق کرد
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تحقیقات درباره اتهام فساد نتانیاهو در پرونده خرید زیردریایی‌های آلمان را به حالت تعلیق درآورد.